Rezonans magnetyczny w cenie 390 zł

Rezonans magnetyczny w cenie 390 zł

Top Medical oferuje  badania rezonansem magnetycznym w specjalnych cenach. Wszystkie badania bez...

Bezpłatne badania jelita grubego

Bezpłatne badania jelita grubego

Przychodnia Top Medical zaprasza na bezpłatne, profilaktyczne badania jelita grubego - kolonoskopię....

Medycyna pracy - zmiana zasad rejestracji

Medycyna pracy - zmiana zasad rejestracji

Top Medical informuje, że od 1 sierpnia 2013 roku wprowadza rejestrację telefoniczną  dla  pacjentów...

 • Rezonans magnetyczny w cenie 390 zł

  Rezonans magnetyczny w cenie 390 zł

  wtorek, 16 grudnia 2014 10:38
 • Bezpłatne badania jelita grubego

  Bezpłatne badania jelita grubego

  piątek, 27 lutego 2015 09:08
 • Medycyna pracy - zmiana zasad rejestracji

  Medycyna pracy - zmiana zasad rejestracji

  piątek, 02 stycznia 2015 03:50

Rezonans magnetyczny

PDFDrukuj

Rezonans magnetyczny ( MR) jest nowoczesną i jedną z najdokładniejszych metod obrazowania narządów i tkanek ludzkiego ciała. Pozwala na wczesną diagnostykę i zaplanowanie leczenia wielu chorób, ponieważ obrazy uzyskane w trakcie badania dostarczają niezwykle precyzyjnych informacji o najmniejszych zmianach chorobowych zachodzących w organizmie człowieka.

 

 

Badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta, ponieważ nie jest związane z działaniem potencjalnie szkodliwych promieni rentgenowskich. Do obrazowania tkanek i narządów ludzkiego ciała wykorzystuje się właściwości protonów wodoru, które w silnym polu magnetycznym ulegają namagnesowaniu, pochłaniają impulsy fal elektromagnetycznych i wysyłają impuls podczas zaniku pobudzenia. Tkanki ludzkie zawierają różną ilość wody i dlatego w badaniu MR ich sygnał różni się natężeniem. Impuls ten jest komputerowo przetwarzany i przekształcany w obrazy diagnostyczne.

Wykorzystanie tego zjawiska nie powoduje reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje i nie zaburza prowadzonego leczenia farmakologicznego. Siła pola elektromagnetycznego konieczna do uzyskania prawidłowych wyników nie ma wpływu na zdrowie pacjenta zarówno podczas badania, jak i po jego zakończeniu.

Badanie nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania, jednak zaleca się, by z uwagi na możliwość podania dożylnie środka kontrastowego zgłosić się na nie na czczo (przynajmniej 3 godz. bez jedzenia i picia) oraz powstrzymania się od palenia papierosów.

Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga zdejmowania ubrań, tak jak w przypadku zdjęć rentgenowskich. Pacjenci powinni natomiast zdjąć wszystkie przedmioty, które zawierają metal tj. kolczyki, naszyjniki, broszki, zegarki, a także wyjąć z kieszeni klucze, karty i inne metalowe przedmioty. Badanie może być wykonywane nawet u pacjentek, które są w ciąży, ale powinny one o tym fakcie poinformować lekarza prowadzącego badanie.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do badania metodą rezonansu magnetycznego jest wszczepiony rozrusznik serca. Wytwarzane przez aparat pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Podobne zakłócenia spowodowane przez pole elektromagnetyczne mogą wystąpić w pracy neurostymulatorów. Osoby ze wszczepionymi neurostymulatorami nie mogą mieć wykonywanych badań MR.  Badania nie można także przeprowadzić u pacjentów z wszczepionym implantem ślimakowym, posiadającymi klipsy naczyniowe po operacjach tętniaków mózgu oraz określony rodzaj zastawek serca ( wszystkie zastawki wymagają sprawdzenia czyli dostarczenia pełnej dokumentacji określającej z jakiego materiału zostały wykonane wszczepione urządzenia elektroniczne).

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które z powodu przebytego urazu, lub pracy
w szkodliwych warunkach, mogą mieć metaliczne ciała obce, na przykład opiłki żelaza, przede wszystkim w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. W przypadku podejrzenia obecności ciała obcego wskazana jest przed badaniem MR konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Bezpieczne implanty

Badania można wykonywać w przypadku chorych posiadających:

 • stenty w naczyniach wieńcowych- produkowane typy stentów są bezpieczne do badania rezonansem. Należy jednak pamiętać, że badanie MR może być przeprowadzone w sytuacji gdy od wszczepienia stentu minęło minimum 8 tygodni
 • klipsy hemostatyczne np. po usunięciu pęcherzyka żółciowego- pacjenci z tego typu klipsami mogą być poddani badaniu po upływie 6 tygodni od operacji
 • implanty ortopedyczne- sztuczne stawy, śruby, stabilizatory są produkowane z bezpiecznego
  do badania MR materiału, badanie może zostać przeprowadzone po upływie 6 tygodni od operacji
 • wkładki domaciczne
 • implanty soczewek
 • implanty dentystyczne, wypełnienia, mostki, aparaty ortodontyczne -  nie stanowią przeciwwskazania do badania MR. Mogą jedynie zniekształcać obraz tkanek w ich sąsiedztwie, przede wszystkim w okolicy jamy ustnej i nosogardła.

Jak przebiega badanie?

Pacjent leży na ruchomym stole, który wprowadzany jest do wnętrza tunelu skanera MR. Nie jest to bolesne ani niebezpieczne. Dla podniesienia komfortu badania wewnątrz tunelu zainstalowane zostało dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja, a także układy luster umożliwiające pacjentowi patrzenie na zewnątrz tunelu. Osoba badana cały czas ma kontakt z personelem wykonującym badanie poprzez mikrofon i kamerę telewizyjną. W pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie temperatura może dochodzić do 25-26 stopni C, więc należy lekko się ubrać.

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od 30 do 90 minut w zależności od typu badania. W trakcie badania pacjent słyszy stukający dźwięk, który jest związany z prawidłową pracą urządzenia. Hałas trwa od kilku do kilkunastu minut, potem zanika i pojawia się ponownie. By złagodzić jego odczuwanie pacjenci mają zakładane  zatyczki do uszu. Jeżeli konieczne jest wykonanie kilku obrazów stół, na którym ułożony jest pacjent  automatycznie wysuwa się na odpowiednią pozycję.

Niektóre badania rezonansem magnetycznym przeprowadza się z użyciem specjalnego środka kontrastującego, aby poprawić jakość obrazu i zwiększyć wiarygodność diagnozy. Stosowane w badaniach MR środki kontrastowe oparte są na pierwiastkach ziem rzadkich i są dobrze tolerowane przez pacjentów. Różnią się one od tych stosowanych  podczas badania tomografem komputerowym. Nie wchodzą w interakcje z lekami i wydalane są z organizmu, głównie przez nerki w niezmienionej postaci.

Jak skorzystać z badania?

Na badanie rezonansem magnetycznym wymagane jest skierowanie od lekarza. Zapisy i rezerwowanie terminów badań odbywają się pod numerem telefonu 81 524 34 06. Top Medical dysponuje wysokiej klasy aparatem GE Signa 1.5 Tesla EchoSpeed SR 120. Badania wykonywane są w pracowni usytuowanej przy Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Lublinie, ul.  Kruczkowskiego 21 (obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego).

Wszystkie badania rezonansem magnetycznym bez kontrastu kosztują 390 zł, a z kontrastem 490 zł.

W Top Medical uzyskane w badaniu MR obrazy opisują lekarze specjaliści: dr n. med. Agnieszka Brodzisz, dr hab. n. med. Anna Drelich-Zbroja, lek. med. Rafał Kryza, dr n. med. Tomasz Madej, dr n.med. Magdalena Woźniak